close
تبلیغات در اینترنت
اقتصاد آموزش به چه سوالاتی پاسخ می‌دهد؟
اقتصاد آموزش به چه سوالاتی پاسخ می‌دهد؟اقتصاد آموزش E(E ducation economics or the economics of education)n مطالعه موضوعات اقتصادی مرتبط با آموزش است، که شامل تقاضای آموزش، مالیه آموزش و تدارک و عرضه (provision) آموزش می‌شود.کارهای اولیه تحقیقاتی که در مورد پیامدهای فردی رابطه بین تحصیلات و بازار کار انجام گرفت، منجر به رشد سریع رشته اقتصاد آموزش شد. یکی از کارهای مهمی‌که تصمیم گیری و عملکرد بخش آموزش و موسسات آموزشی را مورد توجه قرار داد توسط اریک هانوشِک انجام گرفت. این حوزه از تحقیق…
آخرین ارسال های انجمن
عنوان پاسخ بازدید توسط
منبع الهام بخش براي فيلمنامه نويسان سرگردان 2 1335 firisheh91
مکان های گردشگری ترکیه و ارمنستان 1 955 firisheh91
ضعف شخصیت پردازی در سینمای ایران 0 937 manager
چگونه ایده های خود را پرورش دهیم؟ 2 1137 manager
چطور داستان خود را با سه سوال درباره شخصيت اصلي، بهتر نماييم؟ 0 886 manager
چگونه ایده های خود را پرورش دهیم؟ (قسمت دوم) 0 1162 lida
چگونه موضوع فیلم کوتاه را انتخاب کنیم؟؟؟ 3 1001 lida
be khone bahaleeeeeeeeeeeeeeeee 1 668 nui_43
heeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 1 442 nui_43
نرم‌افزارهای تدوین فیلم 4 905 alirezatorkaman
کتاب های کاردانی به کارشناسی معماری 0 472 tmoeini
رنگ زبان نشان دهنده چیست؟ 1 570 tmoeini
نویسندگی چیست؟ نویسنده کیست؟ 1 675 nui_43
تئاتر چیست؟ (قسمت دوم) 9 2206 manager
راهکارهای خروج از التهاب بازار ارز 0 366 alirezatorkaman
راهکارهای خروج از عدم تعادل بازار ارز 0 356 alirezatorkaman
ترفندهای دکوراسیون برای بزرگتر جلوه دادن اتاق نشیمن 0 511 alirezatorkaman
ترفند مجسمه سازیییییییییییییییییییییییییییییییی 0 495 alirezatorkaman
بنر سایت 1 380 lida
مقدمه ای بر هنر نویسندگی 2 642 lady_taraneh

اقتصاد آموزش به چه سوالاتی پاسخ می‌دهد؟

اقتصاد آموزش به چه سوالاتی پاسخ می‌دهد؟

اقتصاد آموزش E(E ducation economics or the economics of education)n مطالعه موضوعات اقتصادی مرتبط با آموزش است، که شامل تقاضای آموزش، مالیه آموزش و تدارک و عرضه (provision) آموزش می‌شود.

کارهای اولیه تحقیقاتی که در مورد پیامدهای فردی رابطه بین تحصیلات و بازار کار انجام گرفت، منجر به رشد سریع رشته اقتصاد آموزش شد. یکی از کارهای مهمی‌که تصمیم گیری و عملکرد بخش آموزش و موسسات آموزشی را مورد توجه قرار داد توسط اریک هانوشِک انجام گرفت. این حوزه از تحقیق برای محققان جوان تازگی داشت. تحقیق هانوشِک بعدها منجر به چاپ کتاب راهنمای چهار جلدی اقتصاد آموزش شد.

42


تقاضا برای آموزش
الف- رویکرد اقتصاد بازار آزاد
مدل غالب برای تبیین تقاضای آموزش مبتنی بر تيوری سرمایه انسانی است. ایده اصلی این است که آموزش نوعی سرمایه گذاری برای کسب مهارت ها و دانش‌هایی است که درآمد آتی فرد را افزایش خواهد داد. به علاوه، آموزش ممکن است دارای منفعت‌های بلند مدتی همچون درک زیبایی و شناسایی قدر و اهمیت موضوعات ادبی و هنری باشد، که گاهی از این وضعیت تحت عنوان سرمایه فرهنگی یاد می‌شود. البته همه افراد با هدف کسب درآمد بیشتر به دنبال آموزش نمی‌روند بلکه افراد ثروتمند به منظور کسب وجهه اجتماعی ممکن است به دنبال اخذ مدرک تحصیلی بالاتر بروند.
طبق رویکرد سرمایه انسانی، یک افزایش در ذخیره و حجم سرمایه انسانی می‌تواند پیشرفت تکنولوژیکی را به همراه داشته باشد. چرا که استخدام افراد دارای مهارت دانشی و به کار گیری مهارت‌های آنان می‌تواند به افزایش بهره وری تولید منجر شود. این افراد دارای قدرت درک بیشتر در مورد فرآیند تولید و نیز چگونگی عملکرد و به کار گیری ماشین آلات و ابزارهای تولید هستند.


از سال 1958 برخی تلاش‌های علمی‌در جهت محاسبه نرخ بازگشت ناشی از افزایش سال‌های تحصیل صورت گرفته است. به این معنی که یک سال افزایش در متوسط سال‌های تحصیل افراد چند درصد درآمد آنان یا درآمد ملی را افزایش می‌دهد. مطالعات دیگر تفاوت در دسترسی به آموزش بین زن و مرد و اثر آن بر رشد اقتصادی را نشان می‌دهد، به طوری که در کشورهایی که برابری آموزشی بیشتری بین زن و مرد وجود دارد توسعه بیشتری نیز رخ داده است.


البته باید توجه داشت که آموزش تنها عامل توضیح دهنده رشد اقتصادی جوامع نیست. به عنوان مثال طی سال‌های 1915 تا 2005 میلادی تنها 14 درصد از رشد بهره وری نیروی کار مربوط به آموزش بوده است. در نبود مستندات و مدارک قوی تر در مورد رابطه آموزش رسمی‌و بهره وری، برخی از اقتصاد دانان معتقدند که در دنیای امروز بسیاری از مهارت ها و قابلیت‌های فردی از طریق یادگیری خارج از نظام آموزشی سنتی و موسسات آموزشی رسمی(مثل مدرسه و دانشگاه) به دست می‌آید.


ب- رویکردهای انتقادی

اگرچه مارکس و انگلس مطالب زیادی در مورد آموزش و کارکردهای اجتماعی آن ننوشتند اما پیروان آنها با استفاده از مفاهیم و روش مارکس و انگلس آموزش را به عنوان وسیله ای برای بازتولید جامعه کاپیتالیستی تئوریزه کردند. الگوی کلاسیکی مارکسیسم آموزش را به مثابه خدمتگزاری که علاقه به سرمایه را تبلیغ می‌کند و نیز به عنوان ابزاری که دانش آموزان و شهروندان را برای کار در سازمان‌های اجتماعی آماده می‌نماید نگاه می‌کردند. مارکس و انگلس دریافتند که آموزش و اوقات فراغت(زمان آزادfree time) دو وسیله اساسی برای پیشرفت فردی و به وجود آورنده یک انسان چند وجهی و چند ظرفیتی هستند. بنابر این، برای آنان آموزش چیزی بیش از بخشی از زندگی کاری فرد است.


تامین مالی و عرضه آموزش
در اغلب کشورها تامین مالی و تدارک آموزش مدرسه ای و ابتدایی توسط دولت انجام می‌گیرد. در مقطع آموزش عالی نیز تدارک امکانات و تامین مالی دولت نقش عمده و اساسی دارد. در مورد تامین مالی آموزش (حداقل در مقطع ابتدایی) توسط دولت توافق زیادی وجود دارد. موافقان حمایت دولتی از آموزش بحث می‌کنند که فر اهم آوری دولتی آموزش باعث افزایش برابری فرصت و نیز افزایش پیوستگی اجتماعی می‌شود. در عوض مخالفان آموزش دولتی از آلترناتیوهای دیگری مثل کوپن تحصیلی (vouchers) طرفداری می‌کنند.


تابع تولید آموزش
تابع تولید آموزش عبارت است از کاربرد مفهوم اقتصادی تابع تولید در حوزه آموزش. تابع تولید آموزش مرتبط با تعداد زیادی ورودی ها و داده‌های آموزشی و متغیر(از جمله امکانات مدرسه، شرایط خانوادگی، گروه همسالان، همسایگان و‌غیره) است که بر روی فرآیند یادگیری دانش آموزان تاثیر می‌گذارند و منجر به ایجاد ستانده‌هایی از جمله موفقیت در بازار کار، ورود به دانشگاه، نرخ فارغ‌التحصیلی بیشتر و نمره‌های بالاتر آزمون‌های استاندارد می‌شوند.


تحقیق بنیادینی که ایده ایجاد تابع تولید آموزش را فراهم آورد مربوط به مطالعه جیمز کلمن جامعه شناس بود. گزارش کلمن که در سال 1966 انتشار یافت نتیجه گرفته بود که متغیرهای مربوط به مدرسه تاثیر نهایی کمتری بر پیشرفت تحصیلی دانش آموز نسبت به متغیرهایی همچون خانواده و دوستان دارد. مطالعات بعدی که توسط افرادی از جمله اریک هانوشک، ریچارد مورنان و دیگر اقتصاددانان انجام گرفت ساختار تابع تولید آموزش را با توجه به پیامدهای یادگیری دانش آموزان پایه ریزی کرد.


بسیاری از تحقیقات انجام گرفته در سال‌های اخیر که تعداد رو به افزایشی از آنها نیز توسط اقتصاددانان انجام گرفته نتایج متناقضی در مورد تاثیر امکانات مدرسه بر عملکرد تحصیلی دانش آموزان(مثلا در مورد رابطه بین اندازه کلاس و پیشرفت تحصیلی) را نشان می‌دهد و همین نتایج تناقض آمیز منجر به مباحث و مجادلات زیادی شده است. این سوال اساسی که آیا تامین وجوه و بودجه بیشتر برای مدارس و نوع نظام تامین مالی آموزش احتمالا منجر به پیشرفت بیشتری می‌شود، حتی وارد مباحث قانونگذاران و نیز رای دادگاه ها هم شده است. اقتصاد آموزش تصمیمات مربوط به فراگیری و کسب آموزش و تبعات و آثار فردی و اجتماعی و اقتصادی آموزش را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. به عنوان نمونه، بررسی راهکارهای بهبود کارآیی، برابری و کیفیت آموزش و تعیین فرآیندهای اصلاحی برای گسترش آموزش موثر؛ افزایش آگاهی نسبت به پیامدها و نتایج آموزش و فهم بیشتر نسبت به چگونگی تقویت ارتباط نظام آموزشی و بازار کار. اقتصاد آموزش بررسی شش موضوع اصلی زیر را در برمی‌گیرد:
1-تحلیل اقتصادی مداخله در آموزش
2-مالیه و هزینه ها در آموزش
3-مشارکت و همکاری بخش عمومی- بخش خصوصی در آموزش
4-مدیریت موسسه آموزشی
5-ارزیابی آثار و تبعات آموزش
6-کیفیت آموزش


در مبحث ارزیابی آموزشی، دو معیار اصلی ارزیابی یعنی کارآیی و برابری مورد توجه قرار می‌گیرد. با در نظر گرفتن این دو معیار؛ عملکرد بازار، دولت و شبکه ها در جهت تخصیص منابع به آموزش، تجزیه و تحلیل می‌شود. همچنین از طریق این دو معیار می‌توان نقش و سهم مطلوب بخش دولتی و خصوصی را در تمهید و تدارک آموزش مشخص کرد. در اقتصاد آموزش به عنوان نمونه، پاسخ به پرسش‌های زیر مورد توجه قرار می‌گیرد:
آیا آموزش بر افزایش رشد اقتصادی تاثیر دارد؟


آیا بودجه موسسه آموزشی در درون آن سازمان، به نحو بهینه ای تخصیص داده می‌شود؟
آیا شهریه‌های تحصیلی برای فراگیری آموزش(چه در دانشگاه و چه در مدارس) به طور منصفانه ای تعیین شده است؟
آیا پرداخت‌های بیشتر به معلمان و مدرسان، جذب و نگهداشت آنان را افزایش می‌دهد؟
آیا پرداخت مبتنی بر عملکرد، کیفیت کاری معلمان و مدرسان را افزایش می‌دهد؟
آیا انتخاب‌های والدین دانش آموزان و رقابت بین موسسات آموزشی منجر به ارتقای استانداردهای آموزشی می‌شود؟
آیا این توجیه اقتصادی دارد که به خانواده‌های فقیر کمک کنیم تا فرزندان خود را به مدرسه بفرستند؟
آیا کلاس‌هایی با تعداد دانش آموز کمتر منجر به ارتقای یادگیری دانش آموزان می‌شود؟

درباره : اقتصاد , مفاهيم دنياي اقتصاد , اخبار دنياي اقتصاد ,
بازدید : 278
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : اقتصاد , اقتصاد آموزش , اقتصاد آموزش چیست , اقتصاد آموزش چیست؟ , اقتصاد آموزش به چه سوالاتی پاسخ می‌دهد؟ , provision , E ducation economics , the economics of education , رویکرد اقتصاد بازار آزاد , تابع تولید آموزش , محمد کرمی , بورس , اقتصاد جهانی , اقتصاد آموزشیپ , اقتصاد آموزشی ,
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی


قالب وبلاگ